Změny kapitálové struktury v rámci životního cyklu podniku

Název práce: Zmeny kapitálovej štruktúry v rámci životného cyklu podniku
Jazyk práce: Slovensky
Cieľom tejto práce je popísať mechanizmus rozhodovania podnikov v otázke kapitálovej štruktúry v rámci životného cyklu firmy. Práca analyzuje využitie hlavných teórií kapitálovej štruktúry v praxi a prepája túto oblasť finančnej teórie s konceptom životného cyklu firmy. Ďalej je súčasťou práce detailná komparácia zdrojov financovania podniku a ich nákladovosti, kvantifikácia nákladov kapitálu a analýza nepresností výpočtu tejto veličiny v praxi. V spojení s relevantnými dátami sú na tomto základe definované fundamentálne vzorce rozhodovania podnikov o kapitálovej štruktúre v jednolivých fázach vývoja. Práca na základe výskumu kladie dôraz na trade-off teóriu a s tým súvisiaci výpočet optimálnej kapitálovej štruktúry.
Klíčová slova: náklady kapitálu; životný cyklus podniku; teórie kapitálovej štruktúry
Název práce: Změny kapitálové struktury v rámci životního cyklu podniku
Jazyk práce: Slovensky
Cílem této práce je popsat mechanismus rozhodování podniků v otázce kapitálové struktury v rámci životního cyklu firmy. Práce analyzuje využití hlavních teorií kapitálové štuktúry v praxi a propojuje tuto oblast finanční teorie s konceptem životního cyklu firmy. Dále je součástí práce detailní komparace zdrojů financování podniku a jejich nákladovosti, kvantifikace nákladů kapitálu a analýza nepřesností výpočtu této veličiny v praxi. Ve spojení s relevantními daty jsou na tomto základě definovány fundamentální vzorce rozhodování podniků o kapitálové struktuře v jednolivých fázích vývoje. Práce na základě výzkumu klade důraz na trade-off teorii a s tím související výpočet optimální kapitálové struktury.
Klíčová slova: náklady kapitálu; teorie kapitálové struktury; životní cyklus podniku
Název práce: Capital structure changes over business life cycle
Jazyk práce: Slovensky
The main aim of the thesis is to describe the decision-making mechanism of companies regarding the capital structure over the business life cycle. The study analyses the use of main capital structure theories in practice. Moreover it links the financial theory with the concept of business life cycle. Secondly, the thesis includes detailed comparative analysis of various sources of business financing and their costs, quantification of the costs of capital and analysis of any calculation inaccuracy of this parameter in practice. Finally, the thesis defines the fundamental decision-making formulas about the capital structure in individual phases of life cycle while using the relevant data. The thesis is, on the grounds of research, focused on the trade-off theory and relating calculation of optimal capital structure.
Klíčová slova: capital structure theories; business life cycle; cost of capital

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku