Využití ratingu v regulatorní praxi

Název práce: Využití ratingu v regulatorní praxi
Autor(ka) práce: Řehořová, Monika
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Metrah, Samy
Diplomová práce se zabývá využitím ratingu v rámci přístupu stanovení kapitálových požadavků. Zaměřuje se na použití standardizované metody a interního ratingového modelu pro výpočet kapitálového požadavku k úvěrovému riziku s ohledem na různé expozice. Hodnotí, který z přístupů se lépe hodí pro řízení rizika a potřeby kapitálové přiměřenosti s ohledem na kritiku externích ratingových agentur a složitost interního ratingového systému. Blíže také rozebírá problém odpovědnosti ratingových agentur za hodnocení a nedostatečné konkurenční prostředí. Pojednává o možných alternativách k externímu ratingu. Detailněji zkoumá proces interního ratingu v bankách a faktory, které ovlivňují ratingové hodnocení z hlediska expozic vůči různým subjektům. Následně také rozebírá stanovení výše opravných položek k očekávaným ztrátám z pohledávek a případný dopad přijetí IFRS 9 na kapitálovou přiměřenost.
Klíčová slova: riziková váha; kapitálová přiměřenost; ratingové agentury; rating; úvěrové riziko; selhání
Název práce: Using Rating in Regulation Practice
Autor(ka) práce: Řehořová, Monika
Vedoucí práce: Blahová, Naďa
Oponenti práce: Metrah, Samy
This master thesis deals with the issue of using rating in the context of determining capital requirements. The focus is on using the Standardised Approach and the Internal Rating-Based Approach to calculate credit risk capital requirements. Different approaches to managing the risk and evaluating the capital adequacy. Criticism of rating agencies as well as the complexity of Internal Rating-Based Approach is taken into account. Furthermore, the thesis discusses the issue of responsibility of external rating agencies for their evaluations, and together with the issue of lacking competition. Various alternatives to external rating are discussed. The internal rating process is discussed in more detail along with the factors which affect rating evaluations of exposures to various entities. Subsequently, the thesis focuses on determining the rate of provision for impairment expected losses on receivables, and a possible impact of accepting IFRS 9 on capital adequacy.
Klíčová slova: default; credit risk; rating; risk weight; capital adequacy; rating agencies

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra měnové teorie a politiky