Iracionalita ve spořebním chování

Název práce: Iracionalita ve spořebním chování
Autor(ka) práce: Eikhart, Artsiom
Vedoucí práce: Džbánková, Zuzana
Oponenti práce: Breňová, Lubomíra
Předmětem diplomové práce je iracionální spotřební chování ekonomických subjektů v podmínkách postmoderního kapitalismu. Cílem práce je kriticky zhodnotit standardní teorie, modely a přístupy ke spotřebnímu chování založené na racionálních principech, zdůraznit význam iracionality v ekonomické teorii a spotřebě a prozkoumat její příčiny. Metodou mezioborového propojení poznatků z ekonomie, sociologie a psychologie, nezbytnou k dosažení stanoveného cíle, se pokouší představit komplexnější a realističtější pohled na chování spotřebitelů. Také se analyzuje podstata a aktuální pojetí spotřeby, z níž implicitně vyplývají příčiny iracionality. V závěru jsou naznačeny možné cesty vývoje problematiky.
Klíčová slova: spotřební chování; spotřebitelská poptávka; iracionalita; ekonomická psychologie; racionalita; sociologie
Název práce: Irrationality in Consumer Behavior
Autor(ka) práce: Eikhart, Artsiom
Vedoucí práce: Džbánková, Zuzana
Oponenti práce: Breňová, Lubomíra
The subject of the diploma thesis is irrational consumer behavior of economic subjects in conditions of postmodern capitalism. The aim of the thesis is to critically evaluate standard theories, models and approaches to consumer behavior based on rational principles, to emphasize the importance of irrationality in economic theory and consumption and to examine its causes. By the method of interdisciplinary combination of knowledge from economics, sociology and psychology, which is necessary to achieve the stated aim, the thesis attempts to present a more complex and realistic view on consumer behavior. It also analyzes the nature and contemporary concept of consumption, from which implicitly emerge the causes of irrationality. In conclusion, possible ways of developing the problem are outlined.
Klíčová slova: economic psychology; rationality; consumer demand; sociology; consumer behavior; irrationality

Fakulta: Fakulta podnikohospodářská
Katedra: Katedra mikroekonomie