Duration a konvexita u portfolia dluhopisů

Název práce: Duration a konvexita u portfolia dluhopisů
Autor(ka) práce: Janča, Pavel
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
Diplomová práce se zabývá problematikou citlivosti ceny dluhopisů na úrokovou míru a její kvantifikací pomocí durace a konvexity. Cílem práce je analyzovat koncept durace a konvexity a jeho využití při sestavování dluhopisového portfolia. V první části je rozvedena za pomoci finanční matematiky základní teorie týkající se dluhopisů. Druhá část se věnuje výnosovým křivkám a jejich konstrukci. Třetí kapitola nás uvádí do problematiky rizik a je následována čtvrtou částí, která se zabývá kvantifikaci úrokového rizika. Poslední část je věnována sestavení dluhopisových portfolií a analýze jejich citlivosti na změny úrokové míry.
Klíčová slova: konvexita; dluhopisové portfolio; dluhopis; YTM; durace; bootstrapping; výnosová křivka; úrokové riziko
Název práce: The Duration and Convexity of a Bond Portfolio
Autor(ka) práce: Janča, Pavel
Vedoucí práce: Radová, Jarmila
Oponenti práce: Fleischmann, Luboš
The diploma thesis deals with the sensitivity of the bond price to the interest rate and its quantification through the concept of duration and convexity. The aim of the thesis is to analyze the concept of duration and convexity and its use in the creation of the bond portfolio. In the first part, bond theories and characteristic are itroduced in connection with basic priciple of financial mathematics. The second part treats the yield curves and their construction. The third part introduces the issue of risk and is followed by the fourth part, which discuss the quantification of interest rate risk. The last part is devoted to the creation of bond portfolios and the analysis bond portfolio sensitivity to interest rate changes.
Klíčová slova: Interest rate risk; Convexity; Yield curve; Bootstrapping; Duration; Bond; YTM; Bond portfolio

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finanční inženýrství
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví