Hodnocení strategické analýzy ve znaleckých posudcích

Název práce: Hodnocení strategické analýzy ve znaleckých posudcích
Autor(ka) práce: Sich, Olena
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Oukropec, Jiří
Tato diplomová práce se zabývá vyhodnocením strategické analýzy na vybraném vzorku znaleckých posudků. Cílem je zjistit kvalitu provedené strategické analýzy, zejména v souvislosti s použitou hlavní metodou sloužící pro ocenění podniku. Práce je rozdělena na dvě části: Teoretická část je věnována zmapování požadavků na zpracování strategické analýzy v jednotlivých oceňovacích standardech a v odborné literatuře. Teoretická část obsahuje dále požadavky nárokované na znalecké posudky prostřednictvím právních předpisů v České republice a základní kritéria, na jejichž základě je strategická analýza vyhodnocena v rámci individuálních znaleckých posudků. V praktické části je provedeno vyhodnocení strategické analýzy zkoumané na 340 znaleckých posudcích. Kvalita strategické analýzy je vyhodnocena v závislosti na použité metodě ocenění podniku a na právní formě vyhotovitelů znaleckých posudků. U posudků, kde byla využita metoda DCF, byl analyzován vliv hledané kategorie hodnoty a velikosti oceňovaného podniku na kvalitu provedené strategické analýzy.
Klíčová slova: strategická analýza; znalecké posudky; nefinanční ukazatele; analýza vnitřního potenciálu; analýza vnějšího potenciálu
Název práce: Evaluation of economic and industry research and company analysis in expert opinions
Autor(ka) práce: Sich, Olena
Vedoucí práce: Mařík, Miloš
Oponenti práce: Oukropec, Jiří
This diploma thesis deals with the evaluation of strategic analysis on the selected sample of expert opinions. The aim is to determine the quality of the strategic analysis in dependence on the main valuation method used in the expert opinion. Diploma thesis is divided into two parts: The theoretical part is devoted to mapping the requirements for strategic analysis in the valuation standards and literature. The theoretical part also includes the requirements for expert opinion in the Czech Republic and the basic criteria according to which the strategic analysis is evaluated in selected expert opinions. In the practical part, the strategic analysis is assessed on 340 expert opinions. The quality of the strategic analysis is evaluated depending on the valuation method and the legal form of the expert. The effect of the type of value and size of a valued business was also analyzed in expert opinions using the DCF method.
Klíčová slova: expert opinion; economic and industry research; company analysis; strategy analysis

Studijní program / obor: Finance a účetnictví/Finance a oceňování podniku
Fakulta: Fakulta financí a účetnictví
Katedra: Katedra financí a oceňování podniku