Švýcarsko jako destinace mezinárodního cestovního ruchu

Název práce: Švýcarsko jako destinace mezinárodního cestovního ruchu
Autor(ka) práce: Jirušková, Pavlína
Vedoucí práce: Vaníček, Jiří
Oponenti práce: Němečková, Kateřina
Tato diplomová práce se zabývá Švýcarskem jako destinací cestovního ruchu. Hlavním cílem práce je charakterizovat tuto destinaci a zjistit, jaké je její postavení na trhu mezinárodního cestovního ruchu. Dosažení tohoto cíle jsou věnovány první tři kapitoly, kde jsou nejprve vysvětleny důležité teoretické pojmy, na které navazuje popis země, například z historického, politického či ekonomického hlediska. Poté se práce zabývá analýzou cestovního ruchu v destinaci, kde je kladen důraz na předpoklady pro jeho rozvoj, domácí a příjezdový cestovní ruch a konkurenceschopnosti země v mezinárodním srovnání. Poslední část práce je věnována činnosti Švýcarské národní turistické kanceláře a za účelem jejího přínosu do praxe je zde prezentováno dotazníkové šetření, které zjišťovalo, jakým způsobem čeští cestovatelé vnímají Švýcarsko a jak moc jsou ochotni ho navštívit.
Klíčová slova: ekonomika; konkurenceschopnost; mezinárodní cestovní ruch; Switzerland Tourism; dotazníkové šetření; Švýcarsko
Název práce: Switzerland as a destination of international tourism
Autor(ka) práce: Jirušková, Pavlína
Vedoucí práce: Vaníček, Jiří
Oponenti práce: Němečková, Kateřina
The diploma thesis deals with Switzerland as a tourism destination. The main aim of the thesis is to characterize this destination and to determine its position on the international tourism market. Achieving this goal depends on first three chapters, which explain the important theoretical concepts followed by the description of the country, for example from a historical, political or economic point of view. Then the thesis deals with the analysis of tourism in Switzerland with emphasis on the conditions for its development, domestic and inbound tourism and the international competitiveness of the country. The last part of the thesis is dedicated to the activities of Switzerland Tourism, and in order to contribute to the practice, a questionnaire survey is presented. It tried to find out how Czech travelers perceive Switzerland and how much they are willing to visit this destination.
Klíčová slova: Switzerland; economy; questionnaire survey; competitiveness; international tourism; Switzerland Tourism

Studijní program / obor: Mezinárodní ekonomické vztahy/Cestovní ruch
Fakulta: Fakulta mezinárodních vztahů