Deployment a správa aplikácii v Cloude pomocou Ansiblu a Terraformu

Jazyk práce:
Slovak
Abstrakt:
V mé bakalářské práci bych se chtěl věnovat jednomu z nejaktuálnějších témat IT prostředí, a to Cloudu a jeho správě. Cloudová infrastruktura se stala, za relativně krátký čas, velmi rozšířená, vzhledem k její výhodám. V některých případech je pro společnosti výhodnější než udržovat vlastní datacentrum, a s tím spojené komplementární náklady a služby.Každá infrastruktura potřebuje správu, kterou vykonávají administrátoři. Při práci se standardní serverovou infrastrukturou je tato správa zdlouhavá, a vyžaduje velkou technickou odbornost administrátorů. S příchodem Cloudu se však požadavky na technické zručnosti pracovníků snižují, protože o technické zázemí se stará správce Cloudu. Existuje velké množství úrovní Cloudu, které vyžadují jiné znalosti od lidí, kteří s nimi pracují. Začínají na IaaS (Infrastructure as a Service), pokračují přes PaaS (Platform as a Service), až k SaaS (Software as a Service). V této práci se více zaměřím na Cloud jako službu, a pokusím se představit služby Cloudu, které jsou nejvíce využívané. Jako další cíl práce je přiblížit dva populární nástroje používané pro správu Cloudu, Terraform a Ansible. Jsou používané v takzvaných DevOps pipelinech, které urychlují vývojový proces aplikací a programů. Každý z těchto nástrojů má vlastní využití, které přiblížím v první polovině práce. Taktéž se budu více věnovat širokým možnostem využití Ansiblu. V praktické části demostruji výhody vzniklé spojením těchto dvou nástrojů při správě Cloudového prostředí AWS, a zároveň oba tyto nástroje porovnám při deploymentu jednoduché infrastruktury v Cloudu.
Klíčová slova:
Ansible; Cloud; nasazení; administrace; infrastruktura; DevOps; správa; Terraform

Studijní program a Studijní obor:
Aplikovaná informatika/Aplikovaná informatika
Typ studijního programu:
Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Bc.
Instituce přidělující hodnost:
Vysoká škola ekonomická v Praze
Název fakulty:
Fakulta informatiky a statistiky