The role of HR Management in reducing voluntary employee turnover rate in VUCA business environment

Název práce:
Překlad názvu:
Role personalistiky ve snižování míry dobrovolné fluktuace zaměstnanců v podnikatelském prostředí VUCA
Autor práce:
Ingólfsson, Ingólfur Páll
Typ práce:
Diplomová práce / Diplomová práce
Vedoucí práce:
Štěrbová, Ludmila
Osoba oponující práci:
Leiß, Gabriela
Jazyk práce:
Abstrakt:
Cílem této práce je pochopit strategie, které firmy v IT sektoru zavádějí pro snížení dobrovolné fluktuace zaměstnanců. Pro vhodné sestavení kvalitativního výzkumu byla provedena rozsáhlá rešerše odborné literatury. Výzkum v této práci využívá semi-strukturované rozhovory s klíčovými respondenty (n=8) ze zkoumaného IT sektoru. Je využívána induktivní metoda s cílem nalezení klíčových faktorů, které ovlivňují pracovní spokojenost zaměstnanců z IT. Výzkum ukazuje, že naplněním motivačních faktorů, které si zaměstnanci předem definovali, podporováním týmového ducha a nabídkou pracovní flexibility, se zvyšuje spokojenost v zaměstnání a snižuje pravděpodobnost dobrovolné fluktuace zaměstnanců v blízké budoucnosti. IT společnosti, které jsou objekty této práce, si dávají záležet na spokojenosti svých zaměstnanců a jejich pozitivní stimulaci, chybí jim však v tomto ohledu vědomá strategie. Ta by mohla dobrovolnou fluktuaci snížit o to efektivněji. Výzkum ukazuje, že oblasti pro zlepšení zaměstnanecké spokojenosti, a tedy ke snížení dobrovolné fluktuace, vězí především v pomoci zaměstnancům docílit jejich osobních met a ve vytváření příležitostí k osobnímu růstu.
Klíčová slova:
komunikace; IT společnosti; retence zaměstnanců

Studijní program a Studijní obor:
Mezinárodní ekonomické vztahy/International Business - Central European Business Realities
Typ studijního programu:
Magisterský studijní program
Jméno přidělované hodnosti:
Ing.
Instituce přidělující hodnost:
Vysoká škola ekonomická v Praze
Název fakulty:
Fakulta mezinárodních vztahů