Název práce: Analysis of Trading Behaviour on Discrete GPU Market: Autoregressive Conditional Duration Approach
Autor(ka) práce: Douda, Matyáš
Vedoucí práce: Tomanová, Petra
Oponenti práce: Holý, Vladimír
Jazyk práce: English
This bachelor thesis analyses the trading behaviour on the discrete GPU market. First duopoly of AMD and Nvidia is introduced, then its relation with Bitcoin is established in a basic overview. Next, theoretical foundation for Autoregressive Conditional Duration family of models and distributions is given. The empirical part of the thesis first cleans the data then estimates an optimal model for the data from NYSE. The estimated model is then used to analyse the impact of significant events on the observed stocks with an emphasis on changes in Bitcoin price. In conclusion, correlation between both stocks and Bitcoin price has been established.
Klíčová slova: Autoregressive Conditional Duration; Bitcoin; Trade duration; high-frequency data; GPU
Název práce: Analýza chování na burze na trhu samostatných grafických karet: Autoregresivní Podmíněné durace
Autor(ka) práce: Douda, Matyáš
Vedoucí práce: Tomanová, Petra
Oponenti práce: Holý, Vladimír
Jazyk práce: English
Tato bakalářská práce se zabývá analýzou chování na burze na trhu samostatných grafických karet. Nejprve je představen duopol (AMD a Nvidia), a poté je stanovena spojitost s Bitcoinem v kapitole o této měně. Poté je představen teoretický základ o použitých ACD modelech a rozdělění. V empirické studii jsou nejdříve očištěna data, a poté je odhadnutý optimální model pro data z NYSE. Odhadnutý model je poté použit pro analýzu dopadu významných událostí na sledované akcie. Důraz je kladen na události spojené s vývojem ceny Bitcoinu. Závěrem je čtenářovi dokázána korelace ceny Bitcoinu a dobou mezi obchody obou akcií.
Klíčová slova: vysokofrekvenční data; Bitcoin; Grafické karty; Trade durace; Autoregresivní podmíněné durace

Studijní program / obor: Kvantitativní metody v ekonomice/Matematické metody v ekonomii
Fakulta: Fakulta informatiky a statistiky
Katedra: Katedra ekonometrie