Autor práce: Votava, Michal
Typ práce: Bakalářská práce
Vedoucí práce: Lukavec, Martin
Osoba oponující práci: Černá Silovská, Hana

Název práce: Analysis of the dependence of economic growth on the level of higher education of the population within the EU cohesion regions
Typ práce: Bachelor thesis
Jazyk práce: English
Abstrakt: This bachelor’s thesis analyses higher education in the context of economic growth. The aim is to identify and evaluate the connection between higher education and regional development. In the theoretical part, I analyse what education is and what it affects. Specifically, I am studying its’ effects on the regional economy and on the decline of manufacturing jobs. In the practical part, I am using panel data models, specifically the Pooled OLS, the Fixed effects and the Random effects regression models to quantify the correlation between education, GDP, disposable income, average temperature, variable coefficient of the average temperature and density of population. Besides this, I am examining the return of education comparing costs of education and future average earnings.
Klíčová slova: Higher education; Economic growth; Regional economics; Cohesion regions; Labour market; Human capital; Regional development

Studijní program a Studijní obor: Ekonomie a hospodářská správa/Veřejná správa a regionální rozvoj
Typ studijního programu: Bakalářský studijní program
Jméno přidělované hodnosti: Bc.
Název fakulty: Faculty of Economics
Název katedry: Department of Regional Studies